HUDEBNÍ LÉTA

muzikanta a kapelníka Arnošta Kokoře

ARNOŠT KOKOŘ

Velmi brzy se projevilo jeho hudební nadání. Sám se naučil hrát na všechny dechové nástroje, housle a klavír. Určitě k tomu přispělo i to, že i jeho otec Antonín Kokoř byl muzikant a kapelník hornické dechovky. Arnošt Kokoř k hudbě vedl i své děti, které také hrály v dechových orchestrech.


Hrával již během vojenských let ve Vysočanech a v Jeseníku. V Bílé Vodě založil kapelu, se kterou hrával v okolí na tanečních zábavách.


Když v Bílé Vodě přišel o práci, později začal vyučovat Řeky, kteří tam byli dočasné přesunuti, hře na hudební nástroje.


Když se v roce 1951 přestěhoval s rodinou do Loučné nad Desnou, pokračoval v hudbě i zde. Při výuce vypozoroval, který hudební nástroj dotyčnému nejlépe sedí a ten mu přidělil. Peníze na nástroje sháněl, kde se dalo. Prodával starý nábytek a také z rodinného rozpočtu, z čehož manželka Vlasta Kokořová neměla vůbec radost.


Postupně si také doplnil hudební vzdělání a vystudoval čtyř-letou Lidovou konzervatoř.


V Loučné nad Desnou založil postupně několik dechových orchestrů. První kapela hrála pod hlavičkou Rapotínských skláren. V roce 1956 založil Pionýrskou dechovku, složenou z žáků místní základní školy. V roce 1957 se tento orchestr zúčastnil celostátní soutěže hudebních souborů a umístil se na 2. místě.
Úvod   Život   Hudba   Jména   Vojna   Fotogalerie   Aktuality