ŽIVOTOPIS

školníka, muzikanta a kapelníka Arnošta Kokoře

ARNOŠT KOKOŘ
* 12.3.1914  † 22.10.1986

Arnošt Kokoř_01_®.jpg

Arnošt Kokoř se narodil manželům Anně Kokořové a Antonínovi Kokořovi. Vychodil 5 tříd obecné školy a 4 třídy měšťanky. V odborné škole pro kovodělníky se vyučil strojním zámečníkem a svářečem.


Dne 28.12.1940 se oženil s Vlastou Kokořovou. Rodina se velmi často stěhovala a proto jejich děti mají různá místa narození. V roce 1946 se přistěhovali zpět do Bílé Vody. V roce 1951 byl jeho služební poměr u ministerstva vnitra ukončen.


A. Kokoř neměl práci. Aby uživil rodinu, chodil do lesa kácet stromy. Nějaký čas dělal také hrobníka na místním hřbitově v Bílé Vodě. V té době byla do Bílé Vody přesunuta větší skupina Řeků, kteří se po válce měli vracet zpět do Řecka. A. Kokoř pracocoval jako vychovatel a mladé Řeky začal vyučovat hře na dechové nástroje.


V roce 1951 se A. Kokoř s rodinou přestěhoval do Loučné nad Desnou. V místní základní škole dostal práci školníka a manželka Vlasta práci uklízečky. V roce 1965 se A. Kokoř s rodinou přestěhoval do Frýdku-Místku. Do důchodu pracoval na Dole Paskov jako důlní zámečník.


Kromě celoživotní lásce k hudbě, A. Kokoř velmi rád hrával také karty. Nejprve taroky v Bílé Vodě a později kanastu. Při rodinných návštěvách ve Frýdku-Místku to byly často dlouhé kanastové bitvy, až do pozdního večera. 


Arnošt Kokoř ovdověl v 70 letech.


Do Loučné nad Desnou se A. Kokoř naposledy vypravil na svatbu vnučky Anny Mestické v srpnu 1986. O tři měsíce později nás již opustil a odešel do muzikantského nebe.


Vlasta a Arnošt Kokořovi jsou pochováni na Měststkém hřbitově, který se nachází na rozhraní města Frýdek-Místek a obce Dobrá.

V roce 1933 nastoupil prezenční vojenskou službu. V té době bylo těžké sehnat práci, proto pokračoval další činnou vojenskou službou. Dosáhl nejvyšší hodnosti četař DL (četař déle sloužící).


Později nastoupil do služebního poměru pod Ministerstvem vnitra a to do hraniční služby Finanční stráže (FS) , kde dosáhl nejvyšší hodnosti dozorce Finanční stráže.


Během vojenské služby a služby u Finanční stráže prošel i opakovaně řadu míst: Jeseník, Starou Červenou Vodu, Vysočany u Moravských Budějovic, Velkou nad Veličkou, Moravskou Ostravu, Frýdlant nad Ostravicí, Místek, Pstruží, Štundorf a Bílou Vodu.


V roce 1938 při přepadení oddělení FS ve Staré Červené Vodě byl zajat. Následně byl internován do německého zajetí a prošel několika koncentračními tábory v Nise, Zeitheimu, Hoyerswerdu, Elsterhorstu, Kladsku.


Vojenská léta

Velmi brzy se projevilo jeho hudební nadání. Sám se naučil hrát na všechny dechové nástroje, housle a klavír. Určitě k tomu přispělo i to, že i jeho otec Antonín Kokoř byl muzikant a kapelník hornické dechovky. Arnošt Kokoř k hudbě vedl i své děti, které také hrály v dechových orchestrech.


Hudební léta



Úvod   Život   Hudba   Jména   Vojna   Fotogalerie   Aktuality